Rekordfegyverexport 2024-ben: az USA új csúcsra emelkedett a világpiacon, Ukrajna miatt
Fel vannak készülve, hogy a fegyverek eladása hosszútávon a globális biztonságra is hatással lesz.
Hétfőn és kedden rendezték meg Hágában a harmadik Nukleáris Védettségi Csúcstalálkozót, ahol a kínai, a pakisztáni és a kazah elnök mellett Martonyi János mondott felvezetőt a vitához. Martonyi az EBESZ ukrajnai missziójának kárpátaljai vonatkozásairól is tárgyalt kétoldalú találkozóin.
2014. március 24-25. között rendezték meg Hágában a harmadik Nukleáris Védettségi Csúcstalálkozót (Nuclear Security Summit), ahol a magyar delegációt Martonyi János külügyminiszter vezette – áll a Külügyminisztérium közleményében. Az eseményen 53 állami vezető, köztük 13 külügyminiszter vett részt. A csúcstalálkozó jövőjéről folytatott vitát a kínai, pakisztáni és kazah elnök mellett a magyar külügyminiszter vezette fel.
Martonyi felszólalásában kiemelte a nemzetközi együttműködés fontosságát, illetve a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség központi szerepének további erősítését a nukleáris védettség területén. A magyar külügyminiszter által felvázolt gondolatokhoz többek között az amerikai elnök, a német kancellár, a brazil alelnök, illetve az izraeli, szaúd-arábiai és dél-afrikai miniszter is támogatólag csatlakozott.
A hangsúlyos magyar szerepvállalást megalapozta, hogy a magyar külügyminiszter elnökölte a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által 2013 júliusában Bécsben összehívott Nukleáris Védettségi Konferenciáját (IAEA Nuclear Security Conference). Ezt követően a területen elért magyar eredményeket Obama amerikai elnök a magyar köztársasági elnökhöz intézett személyes levelében is megköszönte.
A csúcstalálkozó a nukleáris védettség területének áttekintése mellett – a nagyszámú állami vezető jelenlétének köszönhetően – az ukrajnai helyzettel kapcsolatos konzultációkra is lehetőséget adott. Ennek megfelelően a G7-ek találkozójára, illetve Szergej Lavrov orosz és Descsicja ukrán külügyminiszter közötti első kapcsolatfelvételre is sor került Hágában. Martonyi kétoldalú megbeszélései szintén kiterjedtek az EBESZ ukrajnai monitoring missziójára, beleértve annak kárpátaljai szerepvállalását.